• Deň mlieka

• Deň 16. 5. je zapísaný v kalendári ako Medzinárodný deň mlieka. V našej škole sme ho tiež oslávili rôznymi aktivitami. Hneď ráno nás Adyno Korsch v prezentácii oboznámil prečo sú mlieko a mliečne výrobky zdravé, aké vitamíny obsahujú, aké rôzne mliečne výrobky môžeme nájsť v obchode a nezabudol ani na intoleranciu na mlieko a čo by mali ľudia jesť a piť ak im kravské mlieko škodí. Potom sa žiaci rozišli do tried tvoriť, vyrábať, či variť výrobky s použitím mlieka a  mliečneho odpadového materiálu. A tak nás na konci dňa čakala v šiestom ročníku napríklad kravička Jožinka, alebo puding u ôsmakov, prváci zasa hádali so šatkou na očiach aké mliečne výrobky im pani učiteľka dala ochutnať a množstvo kresieb, projektov, fariem a zvierat. Bolo sa na čo pozerať.

• ĽÚBIM KVETY, ĽÚBIM VTÁČKY, KAŽDÚ HRAČKU MALIČKÚ.

LEŽ NAJRADŠEJ ZO VŠETKÉHO, ĽÚBIM SVOJU MAMIČKU.

DEŇ MATIEK je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili. V jednu slnečnú májovú nedeľu deti našej MŠ tiež ďakovali svojim mamkám - pesničkami, básničkami, tančekmi a scénkami. Detičky usilovne cvičili so svojimi pani učiteľkami a výsledok mamičky veľmi dojímal, čo bolo vidieť aj na ich tvárach. Deti im na záver odovzdali vyrobené darčeky a silno ich vyobjímali. J

• Exkurzia Čistička odpadových vôd

• Dňa 23. 05. 2023 sa žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili exkurzie v Čističke odpadových vôd v Starej Ľubovni.

Na úvod exkurzie nás v ČOV previedli po areáli a postupne opísali, prečo táto spoločnosť zohráva takú dôležitú úlohu v živote prírody, a teda každého jedného z nás. Spoznali sme základný princíp čistenia vody a z ktorých miest voda do čističky priteká. Naša exkurzia pokračovala v areáli čističky. Tu sme sa dozvedeli nové informácie, ktoré nám pomohli pochopiť zložitý systém čistenia vody a tento zdĺhavý postup sme mali možnosť vidieť na vlastné oči. Veľmi nás zaujalo, ako čističky dokážu premeniť splaškovú vodu na čírejšiu a pre živé organizmy vhodnejšiu. Taktiež sme sa dozvedeli načo slúžia a akým spôsobom čistia vodu prístroje a zariadenia v areáli čističky. Za podrobné vysvetlenie procesu čistenia ďakujeme pracovníkom ČOV Stará Ľubovňa. Táto exkurzia sa nám veľmi páčila a sme radi, že sme sa jej mohli zúčastniť a dozvedieť sa všetko o procesoch čistenia vody.

Mgr. Viera Konkoľová a Mgr. Dominik Fečko

• MEDAILOVÉ UMIESTNENIA NA OKRESNEJ ŠPORTOVEJ SÚŤAŽI V ATLETIKE.

• Dňa 25.5.2023 sa na ZŠ Komenského v Starej Ľubovni konala okresná súťaž v atletike. Našu školu v jednotlivých disciplínach ( beh na 800m, beh na 60m, skok do diaľky, vrh guľou, hod kriketovou loptičkou  a štafeta 4x 60m) úspešne reprezentovali žiaci: V. Pardusová (6.roč.), A. Pardusová ( 6.roč.), P. Barteková ( 6.roč.),  Z. Korschová ( 6.roč.), N. Jarembinská ( 7.roč.),  I. Hrebík ( 7.roč.), D. Raab ( 8.roč.), A. Hlinka ( 8.roč.), A. Korsch (9.roč.), A. Kiszely (9.roč.). Najúspešnejšími súťažiacimi sa stali E. HLINKOVÁ ( 5.ROČ.)3.MIESTO v behu na 800m a CHRISTOPHER PARDUS ( 9.ROČ.)3.MIESTO v behu na 60m. Gratulujeme a ďakujeme za skvelé výkony všetkým zúčastneným žiakom!

Mgr. D. Fečko a Mgr.  B. Čižmárová

• BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA – KRAJSKÉ KOLO

• Dňa 16.5.2023 sa NATÁLIA TOČEKOVÁ zúčastnila v Prešove krajského kola biologickej olympiády. V súťaži sa stala úspešnou riešiteľkou a umiestnila sa na peknom 10.mieste v kraji. Natálke blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy na krajskej súťaži.

Mgr. B. Čižmárová

• Skladanie Rubikovej kocky

• Na spestrenie času počas prestávok sme sa rozhodli vyskúšať si svoje sily a šikovnosť v skladaní známeho hlavolamu – Rubikovej kocky. Niektorí už Rubikovu kocku mali, iní si ju rýchlo kúpili,

aby mohli trénovať. Veľmi nás to chytilo. Do merania síl sa prihlásilo 9 odvážlivcov. Nakoniec prišiel

deň D. Dali sme si veľmi záležať, každý chcel mať najlepší čas. Veľmi nám pomohlo povzbudzovanie

spolužiakov, ktorí veľmi pohotovo vyrobili aj originálne transparenty. Netrúfli sme si ešte na to,

aby sme zložili celú kocku – zatiaľ sme zvládli jednu farbu. No máme medzi sebou šampióna, ktorý zložil celú kocku za 1 minútu 26 sekúnd. Tým šampiónom je Martin. Za snahu a šikovnosť boli všetci súťažiaci odmenení peknými cenami a veľkým potleskom.

A čo vy? Neskúsite to ? Určite sa dobre zabavíte ako my.

Vaši tretiaci

• Zbierame baterky

• V mesiaci marci prebiehala na škole súťaž v zbere bateriek. Cieľom súťaže bolo vzdelávať žiakov v oblasti správneho triedenia odpadu. Aj naši žiaci prispeli k ochrane životného prostredia, a tak aj k ochrane vlastného zdravia. Najusilovnejšie triedy sa potešili malou odmenou. Ďakujeme a blahoželáme!

1. miesto – IV. ročník (35 kg)

2. miesto – VI. ročník (7,5 kg – 10 žiakov)

3. miesto – III. ročník (11,5 kg – 23 žiakov)

4. miesto – V. ročník (1,2 kg)

5. miesto – VII. ročník (0,5 kg)

Viera Konkoľová

• Deň stromov

• V piatok 28. apríla (posledný piatok v apríli) mali svoj sviatok stromy. My – tretiaci Enviráci – sme sa

rozhodli tento deň osláviť a pripomenúť aj našim spolužiakom. Anetka a Katka sa na tento deň špeciálne pripravili – obliekli si vlastnoručne vyrobené tričká, na ktorých boli namaľované stromy. Vo svojom projekte vyzdvihli význam stromov pre človeka, čo všetko sa z nich vyrába, čo im škodí a čo

prospieva. Navštívili prvákov, druhákov i štvrtákov a upozornili na to, aké sú stromy pre nás dôležité.

Na školskom dvore sme sa prešli náučným chodníkom stromov a spoznávali stromy, ktoré rastú na našom školskom dvore. Bodkou za týmto dňom boli krásne ilustrácie stromov v našich zošitoch.