• Vývojová psychológia

• VÝVOJOVÁ PSYCHOLÓGIA - Marie Vagnerová

Predškolský  vek

Vývoj poznávacích procesov

Býk je ako krava, ibaže nemá vemeno a robí škodu.

Pavúka boleli krídielka, preto si vybral povrázok a sadol si naňho, hojdá sa a odpočíva.

Vidíš, mačička už nie je. Prešlo ju auto. Nedala nikomu chvostík, aby ju za ho držal a previedol cez ulicu.

Vedia muchy čítať? Nie? To je dobre. Aspoň si neprečítajú, že je to na ne nastražené a že sa potom otrávia.

Jéj, banán má modriny.

Nočník sa prikrýva papierom, aby neprechladol.

Rozvoj detskej identity

Keď som bol malý, tak som to nevedel. Teraz mám už štyri roky, tak som veľký a všetko už viem.

Prečo ste mi dali meno, ktoré sa mi nepáči. Prečo sa nevolám napríklad Karol alebo František.

Keby nám chceli lúpežníci ublížiť, ja by som im dal facku na zadok prútikom.

Identifikácia s mužskou a ženskou rolou

Pod túto sprchu nemôžem ísť, pretože je to len pre ženské deti. Je tam namaľované dievčatko.

Prečo sú páni chudí a dámy tlsté, keď majú kužeľky (prsia).

Socializácia dieťaťa –normy chovania

Mami, ja som na teba jazyk nevyplazil. To on mi sám vykĺzol. Preto nemusíš byť smutná.

To máš šťastie, že si dospelá. Keby som to rozbil ja, dostal by som bitku.

Ako to, že sa teta Marienka porezala o žiletku? Koho neposlúchla? Asi svojho ocka.

Prečo by som mami, mal utierať riad, keď ty si naša domácnosť.

Keď si tu ty mami, počúvam teba. Keď tu nie si, počúvam dedka.

Rozvoj sociálnych schopností

Ja ťa mami pohladkám, a prinesiem ti nejaké hračky a ono ťa to prestane bolieť, keď si chorá. A budem sa pri tebe hrať, aby ti tu nebolo smutno.

Význam rodiny pre psychický vývoj dieťaťa

Mami, vezmem si nejakú inú mamku a ja si ťa vezmem za manželku, keď vyrastiem. A nikdy ti nebudem nadávať.

Ja by som nechcel rásť, aby ste vy nestarli.

Oci, ty nie si tak vlastný, pretože si sa mamke nenarodil. Ale si tiež náš.

Olino ocka nemá. Oni si asi žiadneho nevzali.

Dnes že sa narodil dedko? To nie je pravda, to by sme ho vôbec nemali. To by bol teraz iba bábätko.

Keby sa nám žiadna babička nenarodila, tak by nám neumrela a teraz by sme pre ňu nemuseli plakať.

Vrstovnícke vzťahy a role

Môj najlepší kamarát je Janík, chodí so mnou do škôlky a nosí tiež kšandy.

Moja kamarátka je Terezka, pretože sa so mnou hrá, segra sa so mnou nehraje a nechce sa so mnou hrať.

Komunikácia

Keď nesmiem hovoriť čumí, tak budem hovoriť kuká.

My sme si to len šepkali, aby ocko nesakroval.

Nesmieš hovoriť sprosté slová, keď ťa ocko počuje.