• História školy

Najstaršie správy o škole sú zo 17. storočia. Škola bola cirkevná, jednotriedna, od začiatku 19. storočia dvojtriedna, neskôr trojtriedna. I keď Hniezdne bolo dlho mesto s čisto nemeckým obyvateľstvom, dá sa predpokladať, že škola bola nemecko - poľskou. Slovenská trieda bola od šk. r. 1921/22. Pôvodná škola, ktorá stála v centre Hniezdneho, neďaleko kostola bola roku 1808 zbúraná. Nová škola bola postavená v roku 1840.

Prvým učiteľom bol Martin Klesch z Levoče (1610 - 1612). Po oslobodení sa rímskokatolická ľudová škola zmenila na štátnu ľudovú školu a nemecká rímskokatolická ľudová škola bola zlúčená so štátnou ľudovou školou, ktorá v šk. r. 1946/47 bola rozšírená na štyri a v šk. r. 1947/48 na päť tried. 1. augusta 1948 vznikla Stredná škola. Jej riaditeľom sa stal Tomáš Sýkora.

Tradícia našej školy zasahuje do roku 1942. V tomto roku bola zriadená prvá súkromná jednotriedna detská opatrovňa slovenskej Ligy. Jej prvou detskou opatrovateľkou bola Helena Hágovská, ktorej pôsobenie bolo prerušené následkom presťahujúcej sa fronty v roku 1945. Ešte toho roku bola súkromná detská opatrovňa slovenskej Ligy pretvorená na Štátnu detskú opatrovňu s počtom detí 48. Riaditeľom bol Tomáš Sýkora, ktorý bol zároveň riaditeľom Ľudovej školy. Dňa 27. 7. 1950 bola ustanovená dekrétom za učiteľku a poverená riaditeľkou materskej školy v Hniezdnom Bernadetta Krochmaľová.

Stavebné práce terajšej ZŠ s MŠ sa začali v roku 1960. V roku 1961 bola ukončená výstavba novej budovy školy. A hneď 2. septembra 1961 bola škola slávnostne otvorená a začalo sa školské vyučovanie. Prístavba bola dokončená v roku 1983. Prvým riaditeľom novopostavenej ZŠ bol Tibor Petrík.

Školu navštevovali žiaci nielen z Hniezdneho, ale aj zo susedných obcí - Forbás, Lackovej, Kamienky.

Školský klub detí

V školskom roku 1980 - 81 bol pri Základnej škole s materskou školou v Hniezdnom zriadený školský klub detí. Školský klub detí fungoval v priestoroch starej budovy základnej školy. Prvou vedúcou školskej družiny bola vychovávateľka A. Dragošeková. Po jej odchode v družine zastupovali učitelia 1. až 4. ročníka.

V ŠKD pracovali dve oddelenia. Prvé oddelenie navštevovali žiaci prvého a druhého ročníka a druhé odelenie žiaci tretieho a štvrtého ročníka.

Od roku 1981 až do roku 1994 bola vedúcou ŠKD vychovávateľka Terézia Beňová. Pod jej vedením pracovali v ŠKD p. M. Petríková, p. K. Rybáková, p. Bobák, p. M. Baumeisterová. V školskom roku 1994- 95 bolo jedno oddelenie ŠKD zrušené a oddelenie viedla p. Mária Baumeisterová, ktorá je vychovávateľkou aj v tomto období.