• ŠkVP

        •  

          Charakteristika školského vzdelávacieho programu  

             Škola pre život

            1. Pedagogický princíp školy – naša vízia školy

           

          Vízia zameraná na žiakov:

          Vytvoriť  školu priateľskú deťom, rešpektujúcu individualitu dieťaťa s dôrazom nielen na kvalitné vzdelanie, ale aj na rozvoj morálnych a etických hodnôt. Taká škola podporuje zažitie úspechu a výnimočnosti každého dieťaťa,  potláča pocity strachu a bezradnosti. Cieľom bude , aby deti získali dobrý učebný štýl, poznali svoje silné a slabé stránky.

          Uskutočníme kurz pre žiakov a rodičov v 1. ročníku zameraný na správne návyky pri učení sa, možnosti pomoci rodičov svojmu dieťaťu pri učení a ako odbúrať stres a trému.

          Na vytváranie dobrej klímy v triede, rozvíjanie prosociálneho správania  a rozvoj komunikačných  zručností zavedieme od 1. ročníka etickú výchovu.

           

          Vízia zameraná na učiteľov:

          Naša  škola bude príjemným a pokojným prostredím pre dôležitú výchovno-vzdelávaciu činnosť učiteľov. Poskytuje možnosť ďalšieho vzdelávania a kariérneho rastu. Učitelia chodia do nej radi, lebo cítia morálnu podporu  kolektívu a vedenia školy.

          Zameriame sa na pedagogické stratégie vyučovania, ktoré podporia  zážitkové učenie spojené s riešením problémov, aby sa deti naučili pýtať, hľadať riešenia a tým sa učiť. Pomocou kurzu“ Aké prekážky bránia žiakom v úspešnom učení“ sa pokúsime hľadať riešenia ako zvýšiť záujem detí o školu, ako im umožniť zažiť úspech.

          Vedenie školy bude v práci s pedagogickým kolektívom uplatňovať formy tímovej práce, strategického myslenia a kooperácie.

           

          Vízia zameraná na rodičov:

          Škola pomôže rodičom vychovať vzdelané a slušné deti v neohrozenom a priateľskom prostredí.

           

           

          2.  Zameranie školy a stupeň vzdelania

           

          Naša  škola je vidieckou školou a nachádza sa v peknom prírodnom prostredí mimo hlavnej komunikácie. Veľký školský dvor, okolitá príroda, čistý vzduch a tiché prostredie poskytujú výborné podmienky  pre malú školu s tendenciou vytvárať prostredie rodinnej atmosféry.

          Zo SWOT analýzy vyplývajú nasledujúce závery.

           

          Medzi silné stránky školy ako vzdelávacej inštitúcie patrí:

           

          -     Skoro 100% kvalifikovanosť učiteľov.

           

          -     Máme mladých iniciatívnych učiteľov, ale  aj zrelých učiteľov so skúsenosťami, ktorí navzájom veľmi dobre spolupracujú.

           

          -   Pedagógovia pracujú v tímoch ( tím propagačný, kultúrny, pre inovatívne metódy učenia, pre mimoškolské súťaže, pre časopis Hniezdočko...).

           

          -      Neoceniteľná ochota pracovať naviac.

           

          -      Otvorenosť vedenia prijímať názory a návrhy zamestnancov, diskutovať a hľadať  optimálne riešenia problémov.

           

          -      Skúsenosti s realizáciou medzinárodného projektu Comenius, ktorý je zameraný na spoluprácu s krajinami ako je Fínsko,    Španielsko a Turecko v rámci základných škôl ( spolupráca s konkrétnymi školami), vzájomné návštevy žiakov a učiteľov.

           

          -      Veľmi dobré úspechy žiakov a učiteľov v rôznych súťažiach (literárnych, futbalových....).

           

          -      Dostatočný počet počítačov (1 počítačová učebňa), čo umožňuje kvalitnú výučbu s novým IKT  technológiami.

           

          -      Máme štyri interaktívne tabule a čiastočne vybavenú jazykovú učebňu.

           

          -    Počítačová gramotnosť učiteľov je na veľmi dobrej úrovni. Učitelia, sa sebazdokonaľujú sa v tomto smere, lebo si to doba vyžaduje. Každý z nich absolvoval základný kurz práce s počítačom v rámci Infoveku a ďalšie školenia pre prácu s interaktínou tabuľou a edukačným softvérom.

           

          -      Dostatočné využívanie inovatívnych metód vyučovania zameraných na zážitkové učenie, projektové vyučovanie, objavné formy výučby atď. Pravidelné vzdelávanie učiteľov v tejto oblasti,  podpora inovačných stratégií vyučovania a ich dôsledným zavádzaním do školskej praxe.

           

           

           

          Slabé stránky školy a návrhy ich riešení:

           

          -    Škola nemá telocvičňu, čo sťažuje výučbu telesnej výchovy a rozvoj športovej aktivity aj v zime. U zriaďovateľa budeme iniciovať vypracovanie projektu na telocvičňu a zároveň sa budeme snažiť získať grant na „telocvičňu v prírode“.

           

          -      Jazykovú učebňu nemáme vybavenú príslušnou technikou, aj keď sa o podporu jazykového laboratória uchádzame vo výzvach MŠ SR už tri roky.

           

          -    Sledujeme nárast agresivity žiakov, šikanovania a neohľaduplného správania sa medzi deťmi. Preto sme sa rozhodli, že zavedieme do učebných plánov etickú výchovu na zlepšenie prosociálneho správania, zapojíme žiakov do vytvárania spoločných pravidiel na riešenie konfliktov, popracujeme na zlepšení komunikačných spôsobilostí žiakov. Budeme ich učiť ako vyjadrovať svoje názory nezraňujúcim spôsobom, ako konštruktívne riešiť konflikty...

           

          -    Nedostatok sponzorov a donorov, ktorí majú záujem podporovať našu školu. Je to spôsobené  slabou ekonomickou úrovňou obyvateľstva nášho regiónu. Riešenie vidíme aj v lepšej propagácii školy na verejnosti.

           

          -      Nedostatočné finančné ohodnotenie učiteľov a tiež aj ostatných zamestnancov školy neprispieva k zlepšeniu ich motivácie na neustále vzdelávanie sa a skvalitňovanie svojej práce. Riešenie však nie je v našich silách. Veríme, že podpora vzdelania a hlavne tých, ktorí ho poskytujú, bude raz  naozaj najväčšou  prioritou štátu a odrazí sa to na finančnom ohodnotení pracovníkov školstva.

           

          -       Malý záujem rodičov o pomoc ako zlepšiť  študijné výsledky  svojho dieťaťa.

           

           

          Po prehodnotení ďalších príležitosti a ohrození SWOT analýza nám v pedagogickom kolektíve ukázala ďalšie smerovanie našej školy. Prioritou bude rozvoj komunikačných a prezentačných schopností, ktoré našim deťom chýbajú. Posilníme  ich sebavedomie, sebadôveru a  vnútornú motiváciu k učeniu. Výučbou predmetu etická výchova budeme podporovať vytvorenie prosociálnych vzťahov v triede i mimo nej(1. a 5. ročník). Zavádzaním vybraných životných zručností ( podľa inovačného výučbového  modelu ITV)  postupne v každom ročníku pomocou etickej výchovy, ich upevňovaním a precvičovaním podporíme výchovnú stránku vzdelávacieho procesu. Sme presvedčení, že rozvojom morálnych a charakterových vlastností dieťaťa sa  vytvárajú priaznivé podmienky na jeho väčšiu úspešnosť a spokojnosť v živote.

           

          Etickú výchovu vyučuje Mgr. D. Kovalčíková, ktorá spolupracuje vždy s príslušným triednym učiteľom, aby mohol sledovať a priaznivo ovplyvňovať rozvoj klímy v triede  i u jednotlivcov.  Posilnením a rozvojom emocionálnej inteligencie detí a tým aj učiteľov, chceme vrátiť do školy ľudskosť, úprimnosť, ohľaduplnosť a dôveru.

          Väčšina žiakov nemá  doma možnosť pracovať s počítačom a internetom, preto už v 1. ročníku začíname s informatickou výchovou, aby sme rozvíjali aj počítačovú gramotnosť u žiakov.

          Náš ŠkVP prinesie pre učiteľov povinnosť viac porozmýšľať nad tým ako žiakov naučiť, a nie  čo ich naučiť. Ďalšie vzdelávanie sa v aplikácií nových vyučovacích stratégií je pre učiteľov nevyhnutnosťou. Necháme sa viesť zásadou TUE. Učivo musí byť Tvorivé , Užitočné a Emotívne, aby sa deťom uložilo do dlhodobej pamäte.

           

          Filozofia našej školy :

             „Veselá a priateľská škola s chápavými a tvorivými učiteľmi vyvolá  v deťoch radosť a  túžbu po ďalšom vzdelávaní a objavovaní.“

           

           

           

          3.  Profil absolventa

           

           Profil absolventa  ISCED 1

          Absolvent programu primárneho vzdelania:

          -         je hrdý na svoju školu a svojím správaním a konaním  jej robí dobré meno,

          -         dokáže pozitívne ovplyvňovať medziľudské vzťahy v triede, riadi sa dohodnutými pravidlami

          -         rieši problémy a konflikty vo vzťahoch primeraným spôsobom   so zreteľom na svoje práva a povinnosti,

          -         pri učení postupuje samostatne, vie si zorganizovať čas na učenie,

          -         vie si vyhľadať a primerane veku roztriediť získané informácie, pýta sa a hľadá odpovede, smerujúce k uceleniu poznatkov,

          -      používa vybrané IKT, vie primerane veku komunikovať pomocou elektronických médií, uvedomujúc si riziká spojené s ich využívaním,

          -         dokáže v každodennom živote  používať matematické a logické myslenie,

          -         je hrdý na to, že je Slovák, cení si kultúrno-historické dedičstvo, je tolerantný k prejavom iných kultúr

           

           

               Profil absolventa ISCED 2

             Absolvent programu nižšieho sekundárneho vzdelania:

          -         vie aplikovať svoje poznatky v praxi a následne tvorivým a flexibilným myslením hľadať ďalšie možnosti rozvoja svojej osobnosti,

          -         dbá o svoj zdravý  fyzický a psychický rozvoj,

          -         cíti zodpovednosť za svoj písomný prejav a komunikáciu  v materinskom jazyku i v cudzom jazyku na primeranej úrovni,

          -         vie používať IKT v bežnom živote,

          -         ovláda základy prírodovednej gramotnosti,

          -         svoje výsledky dokáže kriticky hodnotiť,

          -         je tolerantný a empatický, vie spolupracovať  v tíme,

          -         pozná pravidlá spoločenského správania, cení si a rešpektuje umenie a kultúru.

           

           

           

          4.  Pedagogické stratégie

           

                  Pri výchovno-vzdelávacom procese podporujeme komplexný prístup pri rozvíjaní vedomostí a znalostí, spôsobilostí ako aj  hodnotových postojov umožňujúcich poznávať, účinne konať, hodnotiť, dorozumievať sa a porozumieť si, osobnostne sa rozvíjať.

           

                   Na podporu osobnostného rozvoja detí a kompetencií s tým súvisiacich sme sa rozhodli v rámci využitia voľných hodín zaradiť do učebného plánu každého ročníka týždenne 1 hodinu predmetu Etická výchova. Popri vyučovaní náboženskej výchovy, ktorá sa u nás vyučuje na základe záujmu žiakov, vidíme v tomto kroku veľkú možnosť vytvoriť priestor pre rozvoj celého súboru sociálnych a personálnych spôsobilostí dieťaťa.

           Pri vyučovaní chceme naďalej pokračovať v realizovaní a používaní prvkov Integrovaného tematického vyučovania ( niekoľko učiteliek absolvovalo základný tréning ITV). Odborným garantom tohto vzdelávania je Asociácia Susan Kovalik a jej certifikované trénerky. V tomto modeli sa využíva blokové vyučovanie, ktoré zabezpečuje integráciu viacerých predmetov podľa zvolených tém. Zavádzanie životných zručností je plne kompatibilné a nápomocné  osvojovaniu  kľúčových spôsobilostí.

           

          Na rozvíjanie a upevňovanie spôsobilostí riešenia problémov a uplatňovania základov matematického myslenia i základných schopnosti poznávať v oblasti vedy a techniky využívame vo vyučovaní prvky projektového vyučovania. V mesiacoch október – november vyhlásime témy ročníkových projektov pre žiakov (4 témy z rôznych oblastí). Na projektoch budú žiaci samostatne pracovať počas školského roka, v júni usporiadame ročníkovú konferenciu, na ktorej budú žiaci tieto svoje práce prezentovať. Aktivita bude otvorená aj pre rodičov žiakov (rozvoj sociálnych komunikačných spôsobilostí, spôsobilosť smerujúca k iniciatívnosti a podnikavosti, spôsobilosť riešiť problémy, rozvoj prezentačných schopností, tvorba projektov a iné).

           

           

          IKT a digitálne spôsobilostiu žiakov rozvíjame na hodinách Informatickej výchovy (zavedená už v 1. ročniku v rozsahu 0,5 hod. týždenne), na hodinách Informatiky (dotácia zvýšená v 5. roč. o 0,5 hod. týždenne), ale ich upevňovanie a uplatňovanie prebieha na všetkých vyučovacích hodinách a predmetoch využívaním IKT, dostupnej počítačovej učebne, výukových softwerov a edukačných prostredí.

           

          Rozvoj spôsobilosti učiť sa učiť alebo spôsobilosti k celoživotnému učeniu sa okrem iných aktivít usporiadame kurzy pre žiakov 1. ročníka a ich rodičov (október) o vhodných a efektívnych metódach učenia sa s deťmi a ich príprave na vyučovanie. Obdobný kurz o efektívnom učení pripravíme aj pre žiakov 5. ročníka.

          Prehľad ped. stratégií uplatňovaných pri osvojovaní a rozvoji kľúčových kompetencií u žiakov uvádzame v nasledujúcich tabuľkách.

           

           

          Kľúčové spôsobilosti a ich osvojovanie

                         (ISCED 1)

          Spôsobilosť

          Spôsob  jej  osvojovania

          Sociálne komunikačné spôsobilosti

          • Predmety: SJ,Ev, triednické hodiny
          • Oslava učenia (komunikácia žiak-rodič-učiteľ)
          • Návšteva národnostnej školy (NJ – udržiavanie písomných stykov)
          • Otvorené hodiny pre rodičov

          Matematické a prírodovedné myslenie

          • Predmety: M, P – zamerať sa na objaviteľskú, bádateľskú formu
          • Jednorazové cielené aktivity
          • Exkurzia – Planetárium

          IKT spôsobilosti

          • Dotácia informatickej výchovy už v 1.roč.
          • Žiacka konferencia – prezentácie

          Spôsobilosť riešiť problémy

           

          • Predmety: Ev, triednické hodiny – vypracovať postupy na riešenie konfliktov
          • Celoročníková práca na konkrétnu tému

          Osobné, sociálne a občianske spôsobilosti

           

          • Rozvíjať vo všetkých predmetoch, zvlášť Ev a tried. hodiny
          • Charitatívne akcie (návšteva domova dôchodcov a pod.)

          Spôsobilosť vnímať a chápať kultúru, vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

          • Jednorázové cielené aktivity – divadelné predstavenia, koncerty
          • Vlastné portfólio každého žiaka – práce z Vv a pod.

          Spôsobilosť učiť sa učiť

          • Kurz domácej prípravy pre rodičov detí z 1.ročníka

          (program kto a kedy sa bude dieťaťu venovať, ako písať D.ú. , vysvetliť ako sa učiť s dieťaťom, po 4 mesiacoch kontrolné stretnutie – ako to funguje, aké sú problémy a pod.)

          • Práca na tried. hodinách , na ZRPŠ
          • Oslavy učenia

           

           

          Kľúčové spôsobilosti a ich osvojovanie

                       ( ISCED 2)

          Spôsobilosť

          Spôsob  jej  osvojovania

          Spôsobilosť k celoživotnému učeniu sa

          • Vo všetkých predmetoch ( práca so slovníkmi, encyklopédiou, PC)
          • Ov , Ev – forma súťaže – Učíme sa učiť
          • Práca na triednických hodinách

           

          Sociálne komunikačné spôsobilosti

          • Predmety: Sj, Cj, Ov, Ev, Nv – beseda, interview, diskusia
          • Vo všetkých predmetoch využívať konverzačné cvičenia, simulačné a situačné hry, aktivity

           

          Uplatňovať základ matematického myslenia a základné schopnosti poznávať v oblasti vedy a techniky

          • V predmetoch M, Inf, F, Ch – projektové vyučovanie, PC- prezentácie(triedna súťaž), merania, exkurzie, projekty

          IKT spôsobilosti

          • Získavať na predmete Informatika , spôsobilosti rozvíjať  vo všetkých predmetoch, uplatňovať medzipredmetové vzťahy
          • Celoročníkové prezentačné práce

           

          Spôsobilosť riešiť problémy

           

           

          • V predmetoch M (mat. súťaže), F,Ch – laboratórne práce, Inf.- problémové učenie, Ov, Ev – trhy nápadov, brainstorming, workshop,
          • Internetová olympiáda z ľubovoľného predmetu

          Občianske spôsobilosti

           

           

           

          • V predmetoch Ov, Ev, Nv, Sj, Hv, Vv – skupinové aktivity k problematike, pohyb mimo školy, simulačná metóda, dramatizácia
          • Školský a triedny parlament
          • Aktívny tréning mimo školy

           

          Kompetencie sociálne a personálne

           

           

          • Vo všetkých predmetoch – súťaže skupín, tímová práca a jej pravidlá
          • AJ - projekt – simulačná škola – „čo je dovolené, čo je zakázané“
          • Práca na triednických hodinách

           

          Kompetencie pracovné

          • Exkurzie
          • Výchovné poradenstvo
          • Zbery, brigády – úprava školského areálu a okolia školy
          • Ročníkový projekt – integrácia viacerých predmetov ( napr. zhotov model slnečného kolektora a pod. )

           

          Iniciatívnosť a podnikavosť

          • Vytvorenie fiktívnej firmy, reklamné plagáty
          • Exkurzie

           

          Spôsobilosť vnímať a chápať kultúru, vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

          • Predmety Hv, Nv, Vv, Ov, Z, Ev, D, Sj, Lit.v, - výstupy (recitácia, galérie prác, mapovanie tradícií-hľadanie koreňov)
          • Exkurzie – návštevy výstav galérií, divadelné predstavenie, kino
          • Charitatívne akcie, akadémie
          • Projekt Comenius – objavovanie kultúr iných národov
          • Ročníkové práce

           

          5. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

                    Na I. stupni ZŠ  je zriadená špeciálna trieda pre žiakov s mentálnym postihnutím. Žiaci sú do tejto triedy zaradení po diagnostike a odporúčaní špeciálneho pedagóga a psychológa a so súhlasom zákonných zástupcov. Vyučujúca v tejto triede je kvalifikovaná odborníčka v oblasti špeciálnej pedagogiky, v práci so žiakmi využíva špeciálne metódy a formy vyučovania, špecifický postup v hodnotení vzdelávacích výsledkov, využíva špeciálne názorné pomôcky pre výučbu (pravidelne ich obnovujeme a dopĺňame). Flexibilne si stanovuje štruktúru vyučovacej hodiny, zohľadňujúc momentálny psychický stav, správanie a potreby žiakov, ktoré sú dôsledkom ich zdravotného znevýhodnenia. Úzko spolupracuje s odborníkmi z PPP v Starej Ľubovni a ŠZŠ na Levočskej ulici v Starej Ľubovni.

          Spolupráca s rodičmi týchto žiakov je veľmi ťažká (ide o deti zo sociálne znevýhodneného prostredia rómskej komunity), neprejavujú veľký záujem o výchovno-vzdelávací proces ich detí. Vyučujúca tento problém rieši často priamou návštevou v rodinách detí.

                   Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sú vzdelávaní v bežných triedach (integrovaní žiaci) majú vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program, ktorého účelom je plánovanie vzdelávania žiaka podľa jeho špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb. Vypracováva ho triedny učiteľ v spolupráci so špeciálnym pedagógom v individuálnom rozsahu a kvalite tak, aby zodpovedal špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám konkrétneho žiaka. Úpravu osnov konkrétneho predmetu vypracuje vyučujúci daného predmetu  ako súčasť individuálneho vzdelávacieho programu. Ak je to možné, snažíme sa zabezpečiť integrovaným žiakom individuálny prístup špec. pedagóga v rozsahu min. 1 hodiny týždenne.

             V školskom roku 2009/2010 boli vypracované učebné osnovy pre šp. triedu v zmysle ŠVP (sú prílohou tohto ŠkVP).

           

          6. Začlenenie prierezových tém

             Začlenenie prierezových tém podľa ich obsahu je súčasťou jednotlivých učebných osnov predmetov (bližšie vyznačené v učebných osnovách jednotlivých predmetov, ktoré sú súčasťou tohto dokumentu), ako blok vyučovania, či kurz. Prehľad tohto začlenenia uvádzame v nasledujúcej tabuľke.

           

           

          Prierezové témy a ich zaradenie do ŠkVP

           

          Téma

          Forma aplikácie do ŠkVP

          Multikultúrna výchova

           

           

          • súčasť predmetov* Hv, Vv, Sj, Prír.,M,  Ev, Aj, Nj, Nv, Inf., G, B, Ov
          • realizácia aktivít medzinárodného projektu v rámci programu Comenius
          • tvorba a dodržiavanie jednotných pravidiel na škole, ktoré rešpektujú  odlišnosti, no platia pre všetkých rovnako

          Mediálna výchova

           

           

           

          • súčasť predmetov* Inf., Iv, Ev, Sj, Vv, Hv, Aj, Nj, M, Nv, Ov
          • vydávanie školského časopisu
          • podieľanie sa žiakov na prevádzkovaní školskej web-stránky
          • cielené zapájanie žiakov do aktivít spojených s propagáciou školy

          Osobnostný a sociálny rozvoj

           

           

          • súčasť predmetov* Ev, Sj, Tv, Aj, Nj, Nv, Hv, Vv, M, Inf., Ov
          • cielené pôsobenie na triednických hodinách – plán tém koordinovaný s prácou učiteľa na Ev
          • zavádzanie životných zručností ako priateľstvo, spolupráca, úcta, nevysmievanie sa, najlepší osobný výkon atď.
          • blokové vyučovanie integráciou predmetov na základe spoločných tém
          • Oslavy učenia

          Enviromentálna výchova

           

           

          • súčasť predmetov *Prír., Sj, Aj, Nj, M, F, Ch, B, G, Vv, Pv, Hv, Nv, Ev, Inf., Iv, Ov
          • enviromentálna téma v ročníkových projektoch
          • školská aktivita pri príležitosti Dňa Zeme (22.4.) „Ako môžem ja zachrániť Zem.“
          • Kurz ochrany človeka a prírody (pohyb a pobyt v prírode)

          Dopravná výchova

           

           

          • súčasť predmetov* Tv, Prír., Vv, Aj, Nj, Ov, Sj, G, M
          • krúžok dopravnej výchovy
          • celodenný kurz s príslušníkmi policajného zboru pre žiakov celej školy – obsah prispôsobený veku žiakov (máj)
          • námet v téme na žiacky projekt alebo ročníkovú prácu

          Ochrana života a zdravia

           

           

          • súčasť predmetov* Prír., Tv, Vv, Sj, Aj, Nj,F, Ch, Ev, Vv, M, Ov, B
          • Kurz ochrany človeka a prírody - zdravotná príprava, poskytnutie prvej pomoci, konanie v ohrození (jeseň, jar)
          • aktivity a cielená činnosť koordinátora prevencie protidrogovej a iných závislostí, výchovného poradcu
          • Kurz prvej pomoci pre učiteľov  (február)

          Tvorba projektu a prezentačné zručnosti

           

           

          • súčasť predmetov* Sj, M, Prír., Aj, Nj, Ch, F, G, B, Inf., Iv, Ev,  Nv, Vv, Ov
          • zavedenie nového predmetu v 5.roč. – Tvorba a prezentácia projektu
          • práca na ročníkových projektoch a ich prezentácia na ročníkových konferenciách (jún)
          • blokové vyučovanie Sj-Vv, Hv, Nv
          • aktívna účasť žiakov pri prezentovaní školy na verejnosti a aktivity s tým spojené

          * viď učebné osnovy jednot. predmetov, ktoré súčasťou tohoto dokumentu