•  

           

           

           

          Kolektívna zmluva NA ROK 2023

          uzatvorená medzi zmluvnými stranami:

           

           

           

          Základná organizácia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pri Základnej škole s materskou školou Hniezdne 244, 065 01 Hniezdne 244

          Zastúpená: Máriou Baumeisterovou, predseda

          (ďalej odborová organizácia)

          a

           

          Základná škola s materskou školou Hniezdne 244, 065 01 Hniezdne, IČO: 37872869

          Zastúpená: Mgr. Slavomírou Gribovou, riaditeľkou školy (ďalej zamestnávateľ)

           

           

           

          nasledovne:

           

          I. časť

          Úvodné ustanovenia

          Článok 1

           

          Spôsobilosť zmluvných strán na uzatvorenie kolektívnej zmluvy

           

          1. Odborová organizácia a zamestnávateľ potvrdzujú, že majú právnu subjektivitu a spôsobilosť na uzatvorenie tejto kolektívnej zmluvy.
          2. Na účely tejto kolektívnej zmluvy sa môže používať na spoločné označenie odborovej organizácie a zamestnávateľa označenie „zmluvné strany“ namiesto označenia kolektívna zmluva skratka „KZ“, namiesto označenia Zákonník práce skratka „ZP“,  namiesto Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2023 pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone prác vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov skratka „KZVS“.

           

          Článok 2

           

          Uznanie odborovej organizácie a zamestnávateľa

           

          1. Zamestnávateľ uznáva v zmysle § 231 a § 232 ZP, ako zástupcu zamestnancov a výlučného zmluvného partnera na uzatvorenie tejto KZ odborovú organizáciu. Odborová organizácia uznáva zamestnávateľa ako zmluvného partnera na rokovanie a uzatvorenie tejto KZ.
          2. Zmluvné strany sa zaväzujú, že nebudú v budúcnosti počas účinnosti tejto KZ spochybňovať vzájomné oprávnenie vystupovať ako zmluvná strana tejto KZ.

           

          Článok 3

           

          Pôsobnosť kolektívnej zmluvy a jej účinnosť

           

          1. Táto KZ upravuje individuálne a kolektívne vzťahy medzi zamestnávateľom a jeho zamestnancami a práva a povinnosti zmluvných strán ako aj všeobecné podmienky a záväzky v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, podrobnejšie určuje práva, záväzky a podmienky v oblasti odmeňovania, určuje práva a záväzky v oblasti ochrany práce a v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
          2. KZ je záväzná pre zmluvné strany a ich právnych nástupcov. Vzťahuje sa na zamestnancov zamestnávateľa, ktorí u neho pracujú v pracovnom pomere. KZ sa nevzťahuje na zamestnancov zamestnávateľa, ktorí u neho pracujú na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a na dohodu o brigádnickej práci študentov.
          3. Táto KZ je platná dňom jej podpisu zmluvnými stranami a KZ nadobudne účinnosť dňom nasledujúcim po dni jej  zverejnenia v registri zmlúv. Zamestnávateľ sa zaväzuje KZ zverejniť bezodkladne po podpísaní oboma zmluvnými stranami, a o dátume zverejnenia informovať odborovú organizáciu.  Platnosť KZ končí dňom 31. decembra 2023, pokiaľ doba účinnosti niektorých záväzkov nie je v nej dojednaná osobitne.
          4. KZ rešpektuje ustanovenia KZVS na rok 2023.

           

          Článok 4

           

          Zmena kolektívnej zmluvy

           

          1. KZ a jej rozsah sa môžu meniť len po dohode zmluvných strán na základe písomného návrhu na zmenu KZ jednou zo zmluvných strán. Dohodnuté zmeny sa označia ako „doplnok ku KZ“ a číslujú sa v poradí z akom sú uzatvorené.
          2. Zmluvné strany sa zaväzujú doplnkom ku KZ zmeniť aj tie ustanovenia KZ, ktoré sa v dôsledku zmien všeobecne záväzných predpisov stanú neplatné, a zaväzujú sa prijať ich v znení, ktoré neodporuje všeobecne záväzným právnym predpisom, taktiež ustanovenia KZ, ktoré zakladajú finančné nároky v závislosti od prideleného rozpočtu na rok 2023. Zmluvné strany môžu po vzájomnej dohode doplnkom k tejto KZ zmeniť aj iné ustanovenia tejto KZ bez obmedzenia.

           

          Článok 5

           

          Archivovanie kolektívnej zmluvy

           

          1. Zmluvné strany uschovajú túto KZ po dobu 5 rokov od skončenia jej účinnosti, t.j. do 31.12.2028

           

          Článok 6

           

          Oboznámenie zamestnancov s kolektívnou zmluvou

           

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje po podpísaní KZ túto rozmnožiť a v dvoch rovnopisoch ju doručiť predsedovi odborovej organizácie v lehote 10 dní od jej podpísania.
          2. Odborová organizácia sa zaväzuje zabezpečiť oboznámenie zamestnancov zamestnávateľa s obsahom KZ do 15 dní od jej uzatvorenia. Termín stretnutia zamestnancov dohodne predseda odborovej organizácie s riaditeľom školy. Z oboznámenia s obsahom KZ sa vyhotoví zápisnica, ktorej príloha bude prezenčná listina oboznámených zamestnancov.
          3. Novoprijatých zamestnancov do pracovného pomeru oboznámi zamestnávateľ s touto KZ v rámci plnenia povinností v zmysle § 47 ods. 2 ZP.
          4. Zmluvné strany sa dohodli, že odborová organizácia, si uplatní právo[1] na primerané oslovenie zamestnanca za účelom ponúknutia mu členstva v odborovej organizácii priamym, osobným oslovením zamestnanca  predsedom odborovej organizácie. Pričom sa predseda odborovej organizácie zaväzuje osloviť zamestnanca bez akéhokoľvek nátlaku.
          5. Zmluvné strany sa dohodli, že odborová organizácia, si uplatní  právo[2] na primerané informovanie zamestnancov o jej činnosti  zverejňovaním oznamov o svojej činnosti na verejne prístupnom mieste pre všetkých zamestnancov. Toto miesto bolo dohodnuté ako nástenka  v zborovni ZŠ s MŠ Hniezdne. 

           

           

          II. časť

          Vzťahy zmluvných strán v dobe účinnosti kolektívnej zmluvy, individuálne práva zamestnancov z kolektívnej zmluvy a riešenie kolektívnych sporov a individuálnych sťažností

           

          Článok 7

           

          Obdobie sociálneho mieru a jeho prerušenie

           

          1. Zmluvné strany rešpektujú obdobie platnosti tejto KZ, ako obdobie sociálneho mieru s výnimkou, ak dôjde k postupu podľa článku 4 ods. 1 tejto KZ.
          2. V prípade prerušenia sociálneho mieru postupom uvedeným v článku 4 ods. 1 KZ môžu zmluvné strany použiť aj krajné prostriedky na riešenie kolektívneho sporu, t.j. štrajk a výluku, pri splnení zákonných podmienok stanovených zákonom č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní a podmienok uvedených v tejto časti KZ.
          3. Právo zamestnancov na štrajk, zaručené článkom 37 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky a Listinou základných práv a slobôd tým nie je ustanoveniami predchádzajúcich odsekov, ani ničím iným obmedzené a zmluvné strany sa zaväzujú ho nespochybňovať.

           

          Článok 8

           

          Riešenie kolektívnych sporov

           

          1. Kolektívnym sporom zmluvné strany rozumejú spor o uzatvorenie KZ alebo spor o uzatvorenie dodatku ku KZ alebo spor o plnenie záväzku z KZ (ak nevzniká z neho nárok priamo zamestnancovi) v dobe účinnosti KZ alebo v dobe účinnosti jednotlivých záväzkov z nej.
          2. Zmluvné strany sa zaväzujú, ak kolektívny spor nevyriešia rokovaním do 30 dní od predloženia návrhu na uzatvorenie KZ jej dodatku alebo návrhu na vyriešenie sporu o plnenie záväzku z KZ, využiť sprostredkovateľa na riešenie sporu zapísaného v zozname sprostredkovateľov na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.
          3. Zmluvné strany sa zaväzujú, ak kolektívny spor nevyriešia pred sprostredkovateľom podľa predchádzajúceho odseku, zvážia základe spoločnej dohody využitie rozhodcu zapísaného na ministerstve, aby rozhodol ich kolektívny spor.
          4. Zmluvné strany sa dohodli na sankcii, pre prípad, ak niektorá zmluvná strana odmietne podpísať žiadosť o určenie sprostredkovateľa alebo rozhodcu v zmysle ods. 2 alebo 3 tohto článku tak, že zmluvná strana, ktorá odmietne podpísať žiadosť o určenie sprostredkovateľa alebo rozhodcu, zaplatí druhej zmluvnej strane sankciu za nesplnenie dohodnutého záväzku v sume 300 eur. Zmluvná pokuta podľa predchádzajúcej vety je splatná do 15 dní od jej vyúčtovania povinnej zmluvnej strane. Odborová organizácia smie prípadne zaplatenú pokutu použiť len na účel kolektívneho vyjednávania.

           

          Článok 9

           

          Riešenie individuálnych nárokov zamestnancov a vybavovanie ich sťažností

           

          1. Zmluvné strany sa zaväzujú rešpektovať právo zamestnanca na uplatnenie svojich individuálnych nárokov z pracovnoprávnych vzťahov a z tejto KZ na súde bez jeho obmedzovania v právach a povinnostiach v porovnaní s ostatnými zamestnancami.
          2. Zmluvné strany sa dohodli, že pri riešení sťažnosti zamestnanca budú postupovať objektívne, podľa zákona o sťažnostiach. Za týmto účelom sa zaväzujú upraviť podrobnejšie postup riešenia sťažností zamestnancov v pracovnom poriadku tak, aby každá sťažnosť bola prešetrená a výsledok oznámený zamestnancovi bez zbytočného odkladu.

           

          Článok 10

           

          Zabezpečenie činnosti odborovej organizácie

           

          1. Zmluvné strany sa dohodli, že budú racionálne riešiť zabezpečenie nevyhnutnej prevádzkovej činnosti odborovej organizácie, aby mohla riadne vykonávať svoje poslanie. Na splnenie povinnosti vyplývajúcej z § 240 ods. 4 ZP sa zamestnávateľ zaväzuje na dobu existencie odborovej organizácie poskytnúť jej:
          1. priestory pre činnosť odborovej organizácie,
          2. telefónnu /faxovú/ linku za účelom telefónneho spojenia, vytvorenie e-mailovej adresy a používanie internetu,
          3. energie a poplatky za služby (telefón, internet) na svoj náklad,
          4. svoje rokovacie miestnosti na svoj náklad za účelom vzdelávacích aktivít odborových funkcionárov a vedúcich zamestnancov zamestnávateľa a v oblasti pracovnoprávnej a kolektívneho vyjednávania, oboznámenia zamestnancov s uzatvorenou KZ, na kolektívne vyjednávanie a riešenie kolektívnych sporov, na zasadnutia odborových orgánov a na slávnostné podujatia súvisiace s ocenením zamestnancov,
          5. priestory na zverejňovanie informácií o kolektívnom vyjednávaní, o pracovnoprávnych otázkach a odborovej činnosti v záujme zabezpečenia riadnej informovanosti zamestnancov.
          1. Zamestnávateľ umožní vhodnú úpravu pracovného času pedagogickým zamestnancom - funkcionárom odborových orgánov, na zabezpečenie nevyhnutnej činnosti v nich (najmä úprava rozvrhu vyučovania).

           

           

          Článok 11

          Náklady na kolektívne vyjednávanie a zrážky členských príspevkov členov odborovej organizácie

           

          1/    Zamestnávateľ sa zaväzuje na základe súhlasu zamestnanca, ktorý prejaví písomne na dohode o zrážkach zo mzdy, vykonávať zrážky zo mzdy zamestnanca v prospech účtu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, vo výške 0,50 % čistej mzdy vždy do 25 dňa v mesiaci.

          2/    Odborová organizácia sa zaväzuje poskytnúť zamestnávateľovi na splnenie jeho povinnosti uvedenej v predchádzajúcom odseku všetky zúčtovacie informácie.

           

           

           

          Článok 12

           

          Spolurozhodovanie a súčinnosť zmluvných strán v pracovnoprávnej oblasti

           

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje plniť povinnosti vyplývajúce mu z právnych predpisov a z tejto KZ najmä:

           

          1. vyžiadať si predchádzajúci súhlas odborovej organizácie alebo rozhodnúť po dohode s ňou v nasledovných prípadoch:
          • vydanie pracovného poriadku u zamestnávateľa (§ 12 ZOVZ),
          • výpoveď alebo okamžité zrušenie pracovného pomeru zástupcom zamestnancov, na ktorých sa vzťahuje zvýšená ochrana (§ 240 ods. 8 ZP),
          • vydanie predpisov a pravidiel o BOZP (§ 39 ods. 2 ZP),
          • nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času (§ 87 ods. 2 ZP),
          • zavedenie pružného pracovného času (§ 88 ods. 1 ZP),
          • určenie začiatku a konca pracovného času a na rozvrh pracovných zmien (§ 90 ods. 4 ZP),
          • určenie času potrebného na osobnú očistu po skončení práce, ktorý sa zamestnancovi započíta do pracovného času (§ 90 ods. 10 ZP),
          • určenie podrobnejších podmienok poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia (§ 91 ods. 2 ZP),
          • určenie rozsahu a podmienok práce nadčas (§ 97 ods. 6 a 9 ZP),
          • vymedzenie okruhu ťažkých telesných prác a duševných prác, pri ktorých by mohlo dôjsť ohrozeniu života alebo zdravia zamestnancov (§ 98 ods. 9 ZP),
          • prijatie plánu dovoleniek na príslušný rok (§ 111 ods. 1 ZP),
          • na určenie hromadného čerpania dovolenky (§ 111 ods. 2 ZP),
          • vymedzenie vážnych prevádzkových dôvodoch, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu a pri ktorých sa mu poskytuje 60 % jeho funkčného platu (§ 142 ods. 4 ZP),
          • rozhodnutie, či ide o neospravedlnené zameškanie práce (§ 144 a ods. 6 ZP),
          • určenie prídelu do sociálneho fondu, jeho čerpaní a použití a poskytnutí príspevku odborovej organizácii (§ 3, § 7 ods. 3 zák. č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde);
          • vydanie plánu profesijného rozvoja po prerokovaní v pedagogickej rade, ak je zriadená, so súhlasom zástupcov zamestnancov a po schválení zriaďovateľom (§ 40 ods. 4 zákona . 138/2019)

           

          1. písomne informovať odborovú organizáciu najmä:
          • ak má dôjsť k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov najneskôr 1 mesiac predtým
          • o dátume alebo navrhovanom dátume prechodu
          • o dôvodoch prechodu
          • pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov
          • plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov (§ 29 ods. 1 ZP)
          • o dohodnutých nových pracovných pomeroch u zamestnávateľa (§ 47 ods. 4 ZP),
          • o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili (§ 48 ods. 8 ZP),
          • o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas (§ 49 ods. 6 ZP),
          • pri hromadnom prepúšťaní o
          • dôvodoch hromadného prepúšťania
          • počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať
          • celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva
          • dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať
          • kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať (§ 73 ods. 2 ZP)
          • o výsledkoch prerokovania opatrení na zamedzenie hromadnému prepúšťaniu (§ 73 ods. 2 a 4 ZP),
          • zrozumiteľným spôsobom na začiatku roka, po prijatí rozpočtu, potom štvrťročne a na konci roka za celý rok, o svojej hospodárskej a finančnej situácii a o predpokladanom vývoji jeho činnosti; v rámci toho aj o záväznom limite mzdových prostriedkov na príslušný rok, ktoré mu určil zriaďovateľ, ako aj o jeho zmenách, o použití mzdových prostriedkov a poskytovať rozbory hospodárske a štatistické výkazy (§ 229 ods. 1, 2 ZP);

           

          1. vopred prerokovať s odborovou organizáciou najmä:
          • rovnomerné rozvrhnutie pracovného času (§ 86 ods.1 ZP),
          • opatrenia zamestnávateľa pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (§ 29 ods. 2 ZP),
          • opatrenia umožňujúcich predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov (§ 73 ods. 2 ZP),
          • výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru so zamestnancom (§ 61, 68 ZP),
          • nariadenia práce v dňoch pracovného pokoja (§ 94 ods. 2 ZP),
          • dočasné prerušenie výkonu práce zamestnancovi (§ 141a ZP),
          • stanovenie podmienok, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci (§ 152 ods. 7 písm. a/ ZP),
          • umožnenie stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom (§ 152 ods. 7 písm. b/ ZP),
          • rozšírenie okruhu osôb, ktorým zabezpečí stravovanie (§ 152 ods. 7 písm. c/ ZP),
          • opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu zamestnancov, jej prehlbovanie a zvyšovanie (§ 153 ZP),
          • opatrenia na utváranie podmienok na zamestnávanie zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou (§ 159 ods. 4 ZP),
          • požadovanú náhradu škody a obsah dohody na jej náhradu od zamestnanca ak presahuje 50 € (§ 191 ods. 4 ZP),
          • rozsah zodpovednosti zamestnávateľa za škodu zamestnancovi a jej náhrady pri pracovnom úraze alebo chorobe z povolania (§ 198 ods. 2 ZP),
          • stav, štruktúru a predpokladaný vývoj zamestnanosti a plánované opatrenia, najmä, ak je ohrozená zamestnanosť (§ 237 ods. 2 písm. a/ ZP),
          • zásadné otázky podnikovej sociálnej politiky, opatrenia na zlepšenie hygieny pri práci a pracovného prostredia (§ 237 ods. 2 písm. b/ ZP),
          • rozhodnutia, ktoré môžu viesť k zásadným zmenám v organizácii práce alebo v zmluvných podmienkach (§ 237 ods. 2 písm. c/ ZP),
          • organizačné zmeny, za ktoré sa považujú obmedzenie alebo zastavenie činnosti zamestnávateľa alebo jeho časti, zlúčenie, splynutie, rozdelenie, zmena právnej formy zamestnávateľa (§ 237 ods. 2 písm. d/ ZP),
          • opatrenia na predchádzanie vzniku úrazov a chorôb z povolania a na ochranu zdravia zamestnancov (§ 237 ods. 2 písm. e/ ZP);
          • určenie týždenného rozsahu priamej výchovno-vzdelávacej činnosti najviac na obdobie školského roka po prerokovaní so zástupcami zamestnancov (§ 7 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z.)
          • určenie štruktúry kariérových pozícií a rozsah zodpovednosti za výkon špecializovaných činností upraví riaditeľ vo vnútornom predpise po prerokovaní so zástupcami zamestnancov a po prerokovaní v pedagogickej rade, ak je zriadená ( § 35 ods. 6 zákona č. 138/2019 Z. z.)
          1. umožniť odborovej organizácii vykonávanie kontrolnej činnosti v oblasti dodržiavania pracovnoprávnych predpisov vrátane mzdových predpisov a záväzkov vyplývajúcich z tejto kolektívnej zmluvy a za tým účelom jej poskytovať potrebné informácie, konzultácie a doklady (§ 237 ods. 4 a § 239 ZP)

           

          1. poskytnúť pracovné voľno (§ 136 ZP) s náhradou mzdy funkcionárom výboru odborovej organizácie a funkcionárom odborovej organizácie, ktorí sú zvolení do orgánov Rady odborovej organizácie a do orgánov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku na zabezpečenie činnosti organizácie v nevyhnutnom v rozsahu, najmenej však:
          • predseda výboru ZO 3 dni v roku,
          • členovia vyšších odborových orgánov 5 dní v roku,
          • členovia orgánov OZ PŠ a V na Slovensku 10 dní v roku.

           

          f/     poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy funkcionárom výboru odborovej organizácie a funkcionárom odborovej organizácie, ktorí sú zvolení do orgánov Rady odborovej organizácie a do orgánov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku na školenie v oblasti pracovnoprávnych vzťahov v nevyhnutnom rozsahu, najmenej však.

          • predseda výboru ZO 2 dni v roku,
          • členovia vyšších odborových orgánov 2 dni v roku,
          • členovia orgánov OZPŠaV na Slovensku 2 dni v roku.

           

          Článok 13

           

          Záväzky odborovej organizácie

           

          1. Odborová organizácia sa zaväzuje po dobu účinnosti tejto KZ dodržiavať sociálny mier so zamestnávateľom v zmysle článku 7 tejto KZ.
          2. Odborová organizácia sa zaväzuje informovať zamestnávateľa o každej zmene v odborovom orgáne základnej organizácie, pôsobiacej u zamestnávateľa. (§ 230 ZP).

           

          III. ČASŤ

          Individuálne vzťahy, právne nároky a práva zamestnancov z tejto KZ a z KZVS.

           

          Článok 14

           

          Pracovný pomer

           

          1. Zamestnávateľ ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na dobu určitú do dvoch rokov alebo nad dva roky môže len z dôvodu:
          1. zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
          2. vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
          3. vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
          4. V zmysle § 48 ods. 4 pís. d) Zákonníka práce zamestnávateľ dohodol s odborovou organizáciou opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu nad dva roky, vo vzťahu k    výkonu práce zamestnancov s druhom práce

          da) pedagogický asistent

          db) učiteľa náboženskej výchovy

          dc) zamestnanec zaradený do pracovnej pozície, ktorého osobné náklady sú financované z prostriedkov EÚ (príspevky UPSVaR a projekty financované z Európskeho sociálneho fondu - európske štrukturálne a investičné fondy).

          1. Pre pracovný pomer na dobu určitú u pedagogických a odborných zamestnancov zamestnávateľ môže uzatvoriť pracovný pomer pre aktuálny školský rok do 31. augusta.
          2. Zamestnanec má pri skončení pracovného pomeru u zamestnávateľa právo na požiadanie o vydanie pracovného posudku, v ktorom sa uvedie objektívne hodnotenie jeho práce, jeho kvalifikácia, schopnosti a ďalšie skutočnosti, ktoré majú vzťah k výkonu jeho práce.
          3. Pedagogickým zamestnancom, ktorým bude priznaný dôchodok v priebehu školského roka, bude ponúknuté uzatvorenie pracovného pomeru na dobu určitú do konca školského roka.
          4. Pedagogickí pracovníci poberajúci dôchodok budú prijímaní na voľné pracovné miesta len na dobu určitú na zastupovanie alebo v prípade, že na tieto miesta nebude možné zabezpečiť kvalifikovanú náhradu v zmysle zákona č.552/2003 Z. z. o verejnej službe možno prijať pracovníka aj na dohodu o pracovnej činnosti.
          5. V prípade organizačnej zmeny bude s prebytočným zamestnancom uzavretá dohoda o zmene pracovnej zmluvy na voľné pracovné miesto, ak bude ochotný prijať inú ponúknutú prácu, než bola dojednaná v pracovnej zmluve aj za nevýhodnejších platových alebo pracovných podmienok.
          6. V dôsledku organizačných zmien alebo racionalizačných opatrení riaditeľ školy nerozviaže pracovný pomer podľa §63 ods.1písm.a a b .a b) Zákonníka práce"- s obidvoma manželmi v priebehu dvoch rokov.
          7. Pred rozviazaním pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. a) a  b) riaditeľ školy svoje rozhodnutie prerokuje s výborom ZO OZ.
          8. Zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou.
          9. Ak sa žena (pedagogický zamestnanec) vracia do práce po skončení materskej dovolenky a počas tejto dovolenky došlo v škole k  organizačným zmenám, bude pracovný pomer rozviazaný so zamestnancom, ktorý nemá požadovanú kvalifikáciu, ak škola takého zamestnáva.
          10. Zamestnávateľ bude informovať zástupcov zamestnancov na pracovisku aj o skončení pracovného pomeru z iných dôvodov, ako uvádza § 63 ods.1 písm. a, b, c Zákonníka práce s použitím § 63 ods.1 písm. d, e:
            • za neuspokojivé pracovné výsledky, možno dať pracovníkovi výpoveď, len ak ho zamestnávateľ v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na ich odstránenie a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil:
            • neskorý príchod na pracovisko, neskorý nástup na vyučovanie
            • oneskorené hlásenie PN a OČR
            • oneskorené odovzdávanie a nedbalé vedenie pedagogickej dokumentácie
            • používanie alkoholických nápojov a omamných prostriedkov na pracovisku                 a počas pracovnej doby - toto porušenie sa bude klasifikovať ako závažné porušenie pracovnej disciplíny.
            • krádeže, sprenevera peňazí organizácie
            • používanie fyzických trestov a psychického týrania žiakov
            • neplnenie povinnosti vykonávať pedagogický dozor nad žiakmi v škole    a v školskej jedálni a pri akciách poriadaných školou v škole i mimo školy
            • pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel.

           

          Článok 15

           

          Dovolenka a poskytovanie pracovného voľna

           

          Základná výmera dovolenky

                1. Základná výmera dovolenky podľa ZP § 103 ods. 1 je najmenej štyri týždne.
          1. Podľa ZP § 103 ods. 2 dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa, je najmenej päť týždňov. Zamestnancovi, ktorý sa začne alebo prestane trvale starať o dieťa v priebehu kalendárneho roka, zvýšenie dovolenky za kalendárny rok podľa prvej vety nad rámec základnej výmery dovolenky podľa odseku 1 patrí v pomernom rozsahu určenom ako podiel počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v príslušnom kalendárnom roku a počtu dní kalendárneho roka.
          2. Podľa ZP § 103 ods. 3 dovolenka je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku, ak ide o

          a)pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca podľa osobitného predpisu,

          b)vysokoškolského učiteľa,

          c)výskumného pracovníka a umeleckého pracovníka verejnej vysokej školy alebo štátnej vysokej školy,

          d)zamestnanca s najmenej vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, ktorý vykonáva výskumno-pedagogickú činnosť alebo vedeckú činnosť, výskumnú činnosť a vývojovú činnosť na výskumnom pracovisku organizácie Slovenskej akadémie vied, verejnej výskumnej inštitúcie alebo štátnej rozpočtovej organizácie alebo štátnej príspevkovej organizácie uskutočňujúcej výskum zriadenej ústredným orgánom štátnej správy

          1. Podľa KZ sa v roku 2023 pedagogickým zamestnancom základná výmera dovolenky predlžuje o 1 týždeň a nepedagogickým zamestnancom základná výmera dovolenky sa predlžuje o dva týždne (§ 103, ods. 1,2 2P a II. ods. 2 KD).
          2. Pracovné voľno sa zamestnancom poskytuje v súlade s § 136 až § 144 Zákonníka práce.          
          3. V čase prázdnin riaditeľ školy najskôr umožní zamestnancom čerpať náhradné voľno za prácu nadčas podľa Pracovného poriadku.
          4. Chrípkové prázdniny, nariadená karanténa alebo iné prevádzkové dôvody, počas ktorých je zakázané združovanie žiakov a zamestnancov v škole, sú dôvodom, pre ktorý škola nemôže zamestnancom prideliť prácu na pracovisku. V prípade ich nariadenia umožní škola  vzdelávanie a tvorivú činnosť zamestnancom mimo pracoviska, za ktoré im patrí náhrada mzdy vo výške funkčného  platu.
          5. Riaditeľ školy poskytne zamestnancom voľno bez náhrady mzdy z dôvodu starostlivosti o člena rodiny alebo blízkej osoby v trvaní 5 dni do jedného roka.
          6. Riaditeľ školy môže po individuálnom posúdení závažnosti dôvodov poskytnúť dovolenku alebo náhradné voľno aj v čase mimo prázdnin v trvaní piatich dní za školský rok.
          7. Riaditeľ školy umožní zamestnancom čerpanie náhradného voľna  a dovolenky v čase mimo hlavných prázdnin v prípade kúpeľnej liečby. 
          8. Iné naliehavé prípady poskytovania pracovného voľna posúdi riaditeľ školy individuálne (praktický výcvik, výkon praxe, úmrtie v rodine – 1 deň).
          9. Pri príležitosti Dňa učiteľov poskytne zamestnávateľ všetkým zamestnancom pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré zamestnancom umožní čerpať v čase vedľajších prázdnin.
          10. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na jeden pracovný deň v deň sprevádzania dieťaťa v prvý školský deň do školského zariadenia ako i v deň zápisu dieťaťa do 1. ročníka.
          11. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na jeden pracovný deň v deň účasti na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Splnenie tejto podmienky je zamestnanec povinný sa zamestnávateľovi preukázať písomným potvrdením (dokladom).

           

          Článok 16

           

          Pracovný čas

           

          1. V zmysle KZVS v záujme vytvárania priaznivejších pracovných podmienok a podmienok zamestnávania zamestnávateľ v roku 2023 určuje pracovný čas na 37 a ½ hodiny týždenne.
          2. Konkretizácia pracovného času sa upraví v pracovnom poriadku zamestnávateľa po predchádzajúcom súhlase s odborovým orgánom (§ 84 ZP).

           

          Článok 17

           

          Odstupné a odchodné

           

          1. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné pri skončení pracovného pomeru z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) Zákonníka práce nad rozsah ustanovený v § 76 ods. 1 a 2 Zákonníka práce v sume jeho funkčného platu.
          2. V prípade ak ide o skončenie pracovného pomeru s pedagogickým zamestnancom v zmysle §  82 ods. 7 zákona č. 138/2019 Z. z. z dôvodu dosiahnutia 65 rokov a je tomuto zamestnancovi vyplatené odstupné, v prípade uzatvorenia nového pracovného pomeru s ním zamestnávateľ dohodne[3], že odstupné nie je povinný vrátiť.
          3. Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad rozsah ustanovený v § 76 a ods. 1 Zákonníka práce v sume jedného funkčného platu zamestnanca, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení. Pri skončení pracovného pomeru a po priznaní predčasného starobného dôchodku zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad rozsah § 76a ods. 2 Zákonníka práce v sume jedného funkčného platu zamestnanca.
          4. Zamestnávateľ zamestnancovi poskytne teda odchodné vo výške 2 funkčných platov.
          5. Zamestnávateľ sa zaväzuje vyplatiť zamestnancovi odmeny za pracovné zásluhy pri dosiahnutí 50 a 60 rokov veku v sume jedného funkčného platu, v prípade, ak zamestnanec v čase dovŕšenia jubilea odpracoval u zamestnávateľa minimálne 3 roky a za toto obdobie neporušil pracovnú disciplínu.

           

           

           

           

           

           

           

          III. časť

          Záväzky, práva a povinnosti zmluvných strán a zamestnancov v oblasti odmeňovania

           

          Článok 18

           

          Platové podmienky

           

          1. Zamestnávateľ, sa zaväzuje, že odmeňovanie zamestnancov bude dôsledne realizovať podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.
          2. Zamestnávateľ sa zaväzuje využívať účel osobného príplatku na ocenenie mimoriadnych osobných schopností a dosahovaných pracovných výsledkov zamestnanca alebo za vykonávanie prác zamestnancom nad rámec jeho pracovných povinností.
          3. Podmienky a výšku poskytovania osobných príplatkov určí zamestnávateľ na začiatku školského roka a v priebehu roka ak dôjde k zmene platových predpisov alebo k zmene jednorazových rozpočtových opatrení.
          4. Znížiť výšku priznaného osobného príplatku zamestnávateľ môže len v prípade, ak zamestnanec nedodrží podmienky na poskytnutie osobného príplatku, ktoré sa mu určili, resp. v prípade zmeny rozpočtových opatrení. Odobrať úplne priznaný osobný príplatok zamestnancovi môže zamestnávateľ z dôvodu výrazného zhoršenia jeho pracovných výsledkov,  v prípade, ak závažne poruší pracovnú disciplínu alebo, ak zanikli podmienky, pre ktoré bol tento osobný príplatok priznaný.
          5. Kritériá pre priznávanie príplatku za riadenie prerokuje zamestnávateľ s odborovou organizáciou.

           

          Článok 19

           

          Výplata platu

           

          1. Výplata platu sa realizuje raz mesačne najneskôr k 12. dňu v mesiaci po ukončení predchádzajúceho mesiaca. Plat sa zasiela zamestnancovi na účet, ktorý si sám určil.

           

          Článok 20

           

          Ďalšie finančné náležitosti

           

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje mesačne platiť a odvádzať do poisťovne príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie zamestnanca za podmienok, v sume a spôsobom určeným v zamestnávateľskej zmluve. Zamestnanec má právny nárok na príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie v sume určenej v zamestnávateľskej zmluve a to vo výške 10 EUR . Zamestnávateľ sa zaväzuje, že zmenu dohodnutej sumy príspevku na doplnkové dôchodkové poistenie v zamestnávateľskej zmluve pre zamestnancov prerokuje s odborovou organizáciou a dohodne so zamestnancom.

           

          Článok 21

           

          Záväzky zamestnávateľa

           

          1. Zamestnávateľ bude informovať odborovú organizáciu o záväznom limite mzdových prostriedkov na rok 2023, ako aj o jeho zmenách.
          2. Zamestnávateľ bude pravidelne štvrťročne informovať odborovú organizáciu o použití mzdových prostriedkov, poskytovať rozbory hospodárske a štatistické výkazy (P1- 04) a informovať o pripravovaných zmenách v odmeňovaní.

           

          Článok 22

           

          Zdravotná starostlivosť

          Zamestnávateľ sa zaväzuje:

          1. umožniť preventívne lekárske prehliadky zdravotného stavu zamestnanca na svoj náklad.
          2. vybaviť pracoviská príslušnými hygienickými pomôckami a stav lekárničiek udržiavať v zmysle platných noriem.
          3. po dohode s odborovou organizáciou v odôvodnených prípadoch prispievať na kúpeľnú, liečebnú a rehabilitačnú starostlivosť zamestnancov.
          4. počas dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca výška náhrady príjmu je v období

          -   od prvého dňa pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu zamestnanca,

            • od štvrtého dňa do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca 55 % denného vymeriavacieho základu (§ 8 zákona č. 462/2003 Z. z.).

           

          Článok 23

           

          Rekreačná starostlivosť a starostlivosť o deti zamestnancov

           

          1. Zamestnávateľ poskytne matkám a osamelým zamestnancom s deťmi do 10 rokov okrem dovolenky neplatené voľno na ich žiadosť na ďalšiu starostlivosť o deti, v čase školských prázdnin, pokiaľ tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody v dĺžke 5 dní. Poskytovanie tohto voľna sa nesmie viazať na čerpanie dovolenky.

           

          Článok 24

           

          Stravovanie

           

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje v zmysle § 152 ZP zabezpečovať zamestnancom vo všetkých pracovných zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracovisku alebo v blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny a voči zamestnancom, ktorým poskytuje účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie.
          2. Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie poskytnutím jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení pre všetkých zamestnancov, ktorí v rámci pracovnej zmeny vykonávajú prácu viac ako štyri hodiny.  t. j. zamestnanci na plný úväzok, skrátený úväzok i dohodárom.
          3. Zamestnávateľ prispieva na stravovanie z rozpočtu zamestnávateľa sumu vo výške 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách č. 283/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
          4. Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok na stravovanie, ak:

          a) povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku,

          b) zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom,

          c) ide o zamestnanca vykonávajúceho domácku prácu alebo teleprácu a zamestnávateľ mu nezabezpečí stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa.

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje prispievať na stravovanie aj zo sociálneho fondu v zmysle zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov v sume 0,50 € na jedno hlavné jedlo.

           

          Článok 25

           

          Starostlivosť o kvalifikáciu

           

          1. Zamestnávateľ sa zaväzuje starať sa o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov príp. jej zvyšovanie, dodržiavať § 3 ods. ods. 1 písm. c)  3 a 5 OVZ zákona o výkone práce vo verejnom záujme a aby zamestnanci boli zamestnávaní prácami zodpovedajúcimi dosiahnutej kvalifikácii.
          2. Zamestnancom, ktorí si zvyšujú kvalifikáciu a majú uzavreté príslušné dohody so zamestnávateľom, bude poskytovať pracovné úľavy a ekonomické zabezpečenie podľa platných predpisov.
          3. Zamestnávateľ sa stará o prehlbovanie kvalifikácie[4] zamestnancov alebo o jej zvyšovanie. Zamestnávateľ prerokuje so zástupcami zamestnancov opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu nepedagogických zamestnancov jej prehlbovanie a zvyšovanie v termíne  prerokovania  plánu[5] profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov.
          4. Zamestnávateľ poskytne pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi, pracovné voľno s náhradou funkčného platu podľa Pracovného poriadku čl. 25a.
          5. Vedúcemu zamestnancovi sa poskytne na absolvovanie funkčného vzdelávania pracovné voľno s náhradou funkčného platu na ďalších 5 dní nad rámec Pracovného poriadku
          6. Zamestnancovi, ktorý vstupuje do pracovného pomeru bez kvalifikácie, zabezpečuje zamestnávateľ získanie kvalifikácie zaškolením alebo zaučením. Po skončení zaškolenia alebo zaučenia vydá o tom zamestnávateľ zamestnancovi potvrdenie.
          7. Zamestnávateľ sa zaväzuje rekvalifikovať zamestnanca, ktorý prechádza na nové pracovisko alebo na nový druh práce, alebo na spôsob práce, ak je to nevyhnutné najmä pri zmenách v organizácii práce alebo pri iných racionalizačných opatreniach.
          8. Zamestnávateľ je oprávnený[6] uložiť zamestnancovi zúčastniť sa na ďalšom vzdelávaní s cieľom prehĺbiť si kvalifikáciu. Účasť na vzdelávaní je výkonom práce, za ktorý patrí zamestnancovi plat.
          9. Ak pracovný pomer trvá kratšie ako jeden kalendárny rok, vzniká mu za každý kalendárny mesiac trvania pracovného pomeru nárok na pol dňa pracovného voľna podľa odseku 4 písm. a.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          IV. časť

          Sociálny fond

           

          Článok 26

           

          Tvorba sociálneho fondu

           

          Zmluvné strany sa dohodli, že výška sociálneho fondu sa určuje ako súčet povinného prídelu a ďalšieho prídelu podľa § 3 ods. 1 bod 1 a 2 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov.

          Celkový prídel do sociálneho fondu je tvorený povinným prídelom vo výške 1,25%.

           

          Článok 27

           

          Použitie fondu

           

          1. Pre použitie sociálneho fondu sú v pôsobnosti zamestnávateľa záväzné ustanovenia zákona NR SR č. 152/1994 o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov (úplné znenie uverejnené pod č. 77/2008 Z. z.)
          2. Pre čerpanie sociálneho fondu v podmienkach zamestnávateľa sú záväzné kritériá dohodnuté medzi zamestnávateľom a odborovou organizáciou, ktoré tvoria prílohu č. 1 tejto KZ.

           

          V. časť

           

          Článok 28

           

          Záverečné ustanovenia

           

          1. Zmluvné strany sa dohodli, že hodnotenie a plnenie záväzkov a práv tejto KZ budú vykonané na požiadanie jednej zo zmluvných strán. Po tomto hodnotení môže ktorákoľvek zo zmluvných strán požiadať o zmenu alebo doplnenie tejto kolektívnej zmluvy.
          2. Účinnosť KZ sa začína prvým dňom obdobia, na ktoré sa zmluva uzavrela a končí sa uplynutím tohto obdobia.
          3. Táto KZ je vyhotovená v štyroch exemplároch. Každá zo zmluvných strán obdrží po dvoch podpísaných exemplároch.
          4. Zmluvné strany vyhlasujú, že túto KZ si prečítali a súhlasia s jej obsahom.
          5. Táto KZ je záväzná i pre prípadných nástupcov zmluvných strán.
          6. Prerokovaním sa rozumie povinnosť písomne oboznámiť odborový orgán s príslušným návrhom a požiadať ho o stanovisko. K tomuto účelu mu zamestnávateľ poskytuje potrebné informácie, konzultácie a doklady a v rámci svojich možností prihliada k jeho stanoviskám.
          7. Zmluvné strany sa zaväzujú vstúpiť do rokovania o uzavretí dodatku ku KZ do 15 dní od doručenia jeho návrhu a pri novej KZ na ďalšie obdobie začať o nej rokovať najmenej tri mesiace pred uplynutím platnosti KZ, ak o to jedna zo zmluvných strán požiada.
          8. Táto KZ bude uložená u štatutárneho zástupcu zamestnávateľa a predsedu výboru ZO.

           

           

           

           

          Súhlas s obsahom tejto kolektívnej zmluvy potvrdzujú obidve zmluvné strany podpisom svojich zástupcov:

           

           

           

          V ..........................., dňa 22.03.2023

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          predseda odborovej organizácie

           

           

          zamestnávateľ

           

           

           

          Prílohy KZ

          Príloha č. 1:   Tvorba fondu, výška fondu, použitie fondu a podmienky a poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a odborovej organizácii

           

          Tvorba fondu, výška fondu, použitie fondu a podmienky a poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a odborovej organizácii

           

          Čl.1

          Všeobecné ustanovenia

           

          1. Tieto zásady upravujú tvorbu, použitie, podmienky čerpania, rozpočet a zásady hospodárenia s prostriedkami sociálneho fondu v zmysle zákona č. 152/1994 (ďalej len "SF") v pôsobnosti zamestnávateľa. Príspevok zo SF sa poskytuje rodinným príslušníkom a bývalým zamestnancom, ktorých zamestnávateľ alebo jeho právny predchodca  zamestnával ku dňu odchodu do dôchodku. Odborová organizácia aktívne spolupracuje so zamestnávateľom na tvorbe rozpočtu a použití SF.
          2. V priebehu roka sa môže rozpočet SF v jednotlivých položkách upravovať podľa potrieb zamestnancov po odsúhlasení zamestnávateľom a  Odborovou organizáciou.
          3. Nevyčerpané finančné prostriedky SF prechádzajú do nasledujúceho obdobia.
          4. Prostriedky SF sa vedú na samostatnom účte zamestnávateľa. Na tento účet sa prostriedky prevádzajú vo výške 1/12 do 15 dní kalendárneho mesiaca vo forme preddavkov z predpokladaného ročného základu na určenie povinného prídelu podľa § 4 ods. 1. Fond sa tvorí najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu; za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd alebo platov a previesť finančné prostriedky na účet fondu do 31. decembra. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca. Zúčtovanie povinného prídelu vykoná zamestnávateľ najneskôr do konca druhého mesiaca v do 31. januára nasledujúceho roka.
          5. Zamestnávateľ je povinný odsúhlasiť všetky výdavky zo SF s Odborovou organizáciou.
          6. Za dodržiavanie pravidiel o hospodárení so SF je zodpovedný poverený zamestnanec zamestnávateľa - ekonómka školy.

           

          Čl. 2.

          Rozpočet sociálneho fondu

          1/

          Predpokladaný príjem sociálneho fondu na rok 2023 – SPOLU, z toho:

          6 789,00

          a/

          povinný prídel vo výške 1%

          5 438,40 €

          b/

          prídel do výšky 0,25 % podľa § 3 ods. 1b

          1 359,60 €

          c/

          zostatok SF z predchádzajúcich rokov

          3 417,45 €

           

          2/

          Výdavky zo sociálneho fondu na rok 2023 – SPOLU, z toho:

          5 320,00 €

          a/

          na zabezpečenie stravovania

           3 060,00 €

          f/

          na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov (Deň učiteľov, vianočný príspevok)

          2 160,00 €

          g/

          dary (jubileá, odstupné, odchodné)

          100,00 €

           

           

           

          Čl. 3

          Použitie a čerpanie sociálneho fondu

          Stravovanie

            1. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom na závodné stravovanie v školskej jedálni nad rámec všeobecne platných predpisov (§ 152 ZP) na jeden odobratý obed príspevok vo výške 0,50 €.

           

          Sociálna výpomoc nenávratná

          1. Zamestnávateľ po schválení Odborovou organizáciou poskytne jednorazovú sociálnu výpomoc zamestnancovi diferencovane podľa sociálnej situácii v rodine.
          2. Pri úmrtí rodinného príslušníka (manžel, manželka, deti, - ak sa sústavne pripravujú na budúce povolanie do skončenia veku 25 rokov; ďalej deti, ktoré sú telesne, zmyslovo alebo mentálne postihnuté; druh, družka ak žijú v spoločnej domácnosti) do sumy 130 €.
          3. Jednorazová návratná sociálna výpomoc, ak jeden z manželov je uchádzačom o zamestnanie dlhšie ako 6 mesiacov a zamestnanec sa stará o výživu najmenej jedného študujúceho dieťaťa v maximálnej výške 66 €. Žiadosť o poskytnutie príspevku musí byť doložená dokladom územného orgánu práce, že jeden u manželov je uchádzačom o zamestnanie.
          4. Jednorazová návratná sociálna výpomoc, ak životný partner zamestnanca je dôchodcom, pričom zamestnanec sa stará o výživu minimálne dvoch nezaopatrených detí, maximálne do výšky 66 €.
          5. Pri živelných pohromách osôb a bytov podľa výšky spôsobenej škody nenávratná sociálna výpomoc maximálne do výšky 130 €.
          6. Zamestnancovi sa poskytne sociálna výpomoc návratná do výšky 330 €. Zamestnanec predloží žiadosť predsedovi Odborovej organizácie, ktorý ju po prerokovaní vo Výbore Odborovej organizácie s jeho vyjadrením odstúpi zamestnávateľovi.
          7. Pri rozviazaní pracovného pomeru sa zamestnanec zaviaže vrátiť sociálnu návratnú výpomoc do 1 mesiaca.

           

          Odmeny

          Zo sociálneho fondu zamestnávateľ poskytne zamestnancom odmeny:

          1. pri životnom jubileu 50 rokov a 60 rokov veku zamestnancovi, ktorý v Základnej škole s materskou školou Hniezdne 244, Hniezdne odpracoval aspoň 3 roky vo výške      
          2. pri odchode do starobného  invalidného dôchodku                                                                                                                                                                                                                                            

           

           

           

          100 €

          100 €

           

           

          Sociálna politika v oblasti starostlivosti o zamestnancov

          Podľa  7 zákona č. 152/ 1994 Z. z. o sociálnom fonde:

          1. Príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie na služby spojené s kolektívnym vyjednávaním v dohodnutej výške 10 .

          na člena výboru odborovej organizácie. Začlenené do KZ na rok 2023 po kolektívnom            vyjednávaní riaditeľa školy a predsedníčky odborovej organizácie.

          1. Vianočný príspevok v hodnote 30 na zamestnanca.
          2. Príspevok ku dňu učiteľov v hodnote 30 zamestnanca.

           

           

          Tieto zásady sú súčasťou KZ a  nadobúdajú účinnosť/platnosť dňom podpisu KZ, ich účinnosť končí 31.12.2023.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          zamestnávateľ

           

           

          odborová organizácia

           

           

          [1] § 230b ods. 1 Zákonníka práce

          [2] § 230b ods. 1 Zákonníka práce

          [3] § 76 ods. 4 Zákonníka práce

          [4] § 153 Zákonníka práce

          [5] § 40 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z.

          [6] § 154 ods. 3 Zákonníka práce