• MATERSKÁ  ŠKOLA  HNIEZDNE

Motto:   „Všetko čo naozaj potrebujem v živote som

sa naučil v materskej škole.“              R. Fulghum

Materská škola Hniezdne je štátnou MŠ a zároveň aj súčasťou ZŠ. Zriaďovateľom je Obec Hniezdne. V súčasnosti máme tri triedy, ktorých veľkosť a rozloženie plne rešpektujú vekové osobitosti detí a hrové obdobie dieťaťa. Priemerný počet detí na jednu triedu je 23 detí. MŠ sa nachádza v spoločnom areáli so ZŠ v tichom a príjemnom prostredí, mimo hlavnej cesty.

Naša MŠ poskytuje deťom vo veku od 2 - 6 rokov celodennú aj poldennú výchovno-vzdelávaciu starostlivosť a starostlivosť o deti s pokračovaním školskej dochádzky.

Prioritou je aj kvalitná predškolská príprava, ktorá je povinná. Vyučuje sa v slovenskom jazyku.

Edukačnú činnosť s deťmi zabezpečujú pani uč. Mgr. Viera Fecenková (zástupkyňa riaditeľa pre MŠ), Eva Bjalončíková v mladšej triede (LIENKY), p. uč. Mgr. Renáta Pardusová a p. uč. Mgr. Katarína Červeňaková v strednej triede (KRTKOVIA) a p. uč Mgr. Jana Čajková a Bc. Daniela Habiňáková v staršej triede (VČIELKY).  Sú to učiteľky, ktoré spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti. Svoje kompetencie naplno využívajú v edukácii s deťmi a neustále skvalitňujú svoje vzdelanie.

V edukačnej činnosti sú učiteľkám nenahraditeľne nápomocné Mgr. Alena Beňová (špeciálny pedagóg pre MŠ), pedagogická asistentka detí z magrinalizovaných rómskych komunít Mgr. Michaela Nestoriková a rodičovský asistent pre rodičov a deti z marginalizovaných rómskych komunít Mária Dunková.

Táto MŠ dopĺňa rodinnú výchovu o výchovno-vzdelávaciu činnosť zameranú na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, jeho sociálno - emociálny, fyzický a intelektuálny rozvoj v súlade s individuálnymi osobitosťami každého dieťaťa. Úzko participuje s rodinou, špecializovanými odborníkmi (logopédmi, pedagógmi, psychológmi ...)

Pri práci s deťmi plníme operacionalizované ciele vyberané zo Školského vzdelávacieho programu „Hravo, zdravo, veselo“, ktoré vychádzajú z výkonových štandardov daných v Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie v spojitosti s vlastným zameraním školy. Pre deti je vytvorené podnetné, stimulujúce a estetické prostredie. Veľkou prednosťou je dostatočne priestranná záhrada, ktorá je centrom množstva pohybových aktivít a podujatí.

Jedinečnosť našej MŠ spočíva aj v takmer rodinnom charaktere. Edukácia a vzdelávacie aktivity sú založené na hre - najzákladnejšej činnosti dieťaťa. V triedach sú vybudované centrá aktivít modifikované podľa potrieb a návrhov detí. Triedy sú priestranné, plne zariadené novým nábytkom, edukačno-didaktickou technikou, novými hračkami. Disponujeme interaktívnou tabuľou, ktorú vo vzdelávacích aktivitách značne využívame.

Vo všetkých triedach sú zriadené hrové a pracovné kútiky, ako aj priestor pre spoločné aktivity a individuálne činnosti detí.

Školské stravovanie je s dôrazom na zdravú výživu a optimálny pitný režim.

Motto: „Kto má rád deti, miluje život!“